Niemal na granicy miejscowości Walim i Rzeczka znajdują się Sztolnie Walimskie, będące jednym z części składowych budowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej obiektów podziemnego kompleksu „Riese”, rozciągającego się na dość znacznym obszarze Gór Sowich. Obok sztolni we Włodarzu i Osówce, warto również wybrać się do Walimia, gdyż każde z tych miejsc posiada własną specyfikę.
SZTOLNIE W WALIMIU
Kiedy przyjedziesz na miejsce, niewiele zapowiada przeżycia, jakich można doświadczyć w trakcie zwiedzania wydrążonych w skale tuneli i hal. Na powierzchni nie zachowało się wiele, wszystko wskazuje zresztą na to, że – podobnie jak w innych miejscach – nadrzędnym celem było utrzymanie prowadzonych prac w jak największej tajemnicy. Duża liczba budynków naziemnych byłaby łatwa do wykrycia z powietrza, również budziłaby znaczne zainteresowanie okolicznej ludności. Stąd też naziemna część Sztolni Walimskich jest niewielka, odnaleziono zaledwie kilka pozostałości fundamentów stojących tu budynków, między innymi biura budowy. Zachowane są również tory pozwalające na transport urobku powstałego w trakcie drążenia w zboczach góry Ostrej.
Układ sztolni Walimskich
Tym, co najbardziej wyróżnia Sztolnie Walimskie jest geometryczny rozkład korytarzy, przypominający swoim wyglądem literę E. Trzy odrębne korytarze wydrążone w skale są połączone potężnych rozmiarów halami, które i dziś robią imponujące wrażenie na każdym, kto ujrzy je na własne oczy. W podziemiach można podziwiać przede wszystkim wartownię, gdzie zgromadzono również przedmioty pamiątkowe, związane z okresem powstawania Sztolni Walimskich.
W Sztolniach Walimskich panuje określona temperatura, która nie przekracza 7° C nawet w najbardziej upalne letnie dni, warto o tym pamiętać decydując się na wyprawę. Ta stała temperatura ma tę zaletę, że w okresie zimowym podziemia są miejscem, w którym w zimowy sen zapadają nietoperze, które można wówczas obserwować w trakcie zwiedzania podziemnego kompleksu.
Sztolnie Walimskie znajdują się przy drodze prowadzącej z Rzeczki do Walimia, dzięki czemu osoby znajdujące nocleg w Rzeczce mogą wybrać się tam nawet bez konieczności używania samochodu.
Muzeum Sztolni Walimskich
Sztolnie Walimskie
znajdują się przy ul. 3-go Maja 26 w Walimiu.
Tel.: 74 84 57 300
Obiektem zarządza:
Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu
ul. Kościuszki 2
58-320 Walim
tel/fax. 74 845-73-00
e-mail: sztolnie@walim.pl
Najnowsze komentarze