Muchołapka w  Ludwikowicach Kłodzkich rozpala wyobraźnie wielu osób. Ta tajemnicza budowa owiana aurą tajemniczości jest tematem wielu publikacji i nie tylko. Ukryte sztolnie i podziemne korytarze to nie jedyne tajemnicze pozostałości po kompleksie „Riese” stworzonym przez Niemców w Górach Sowich. Jedną z zagadek można zobaczyć w Ludwikowicach Śląskich, przy okazji zwiedzając również Muzeum Ziemi Sowiogórskiej, znajdujące się w dawnym kościele ewangelickim.

Muchołapka, bo tak nazwano tajemniczy betonowy silos, fascynuje tajemniczością. Nie są znane powody jej powstania, dlatego też powstają niekiedy fantastyczne teorie o lądowisku dla pojazdów kosmicznych. Najprawdopodobniej budowla to chłodnia kominowa, służąca dla pobliskiej kopalni i elektrowni, a także istniejącej w czasie wojny fabryce amunicji.

Muchołapka i Muzeum Molke III

Budowla jest atrakcją przyciągającą turystów, nic zatem dziwnego, że w jej pobliżu powstało niewielkie muzeum Molke III, wprowadzające w czasy, gdy powstawał kompleks „Riese”. Można w nim zobaczyć pojazdy mechaniczne i maszyny budowlane pochodzące z epoki. Co ciekawe, w trakcie zwiedzania można również skorzystać, za dodatkową opłatą, z kilku atrakcji, między innymi obsługując działko przeciwlotnicze lub sprawdzić się w noszeniu skrzyń z amunicją. Tego rodzaju imprezy są świetnym rozwiązaniem dla osób szukających ciekawych miejsc na integracyjny firmowy wyjazd. W tym miejscu odbywają się też rekonstrukcje historyczne, co może być również ciekawym przeżyciem.

Muzeum Ziemi Sowiogórskiej

Przy okazji pobytu w Ludwikowicach warto zwrócić uwagę na Muzeum Ziemi Sowiogórskiej. Placówka mieści się w dawnym kościele ewangelickim, który został w tym celu pieczołowicie odrestaurowany. W tym miejscu kolekcjonowane są przedmioty związane z lokalną historią i kulturą. Możesz tu zobaczyć przedmioty codziennego użytku, narzędzia używane podczas budowy kolei, dawne fotografie i stroje ludowe. W muzeum znajduje się także wystawa poświęcona II wojnie światowej, a dokładnie rzecz biorąc, pracami nad tajemniczym silnikiem V – 7. W muzeum odbywają się również prelekcje i spotkania autorskie.

Wycieczka do Ludwikowic pozwala nie tylko miło spędzić czas, ale również dowiedzieć się wiele o historii i kulturze mieszkańców Gór Sowich. Warto zatem poświęcić czas na krótki wypad do tej miejscowości. Jeżeli szukacie Państwo noclegu w okolicy Muchołapki to możemy polecic nasz pensjonat położony w miejscowości Rzeczka – niecałe 6 kilometrów od Muchołapki.

Dane kontaktowe Muzeum Molke III

Stowarzyszenie „RIESE”
57-450 Ludwikowice
ul.Fabryczna 37d

Adres do korespondencji:
Stowarzyszenie „RIESE”

57-450 Ludwikowice
ul Kasprowicza 12

kierownik muzeum : +48 791 173 082
biuro tel: +48 510 144 145
e-mail biuro@muzeummolke.pl

 Grafika pochodzi ze strony muzeummolke.pl