Góry Sowie to nie tylko miejsce tajemniczych podziemnych korytarzy i innych pozostałości działań ludzi. Te góry to przede wszystkim wspaniała przyroda, która jest magnesem przyciągającym rzesze turystów z Polski i zagranicy przez ponad stulecie lat. Poznaj przyrodnicze walory Gór Sowich, gdyż pod wieloma względami ten zakątek naszego kraju nie ma sobie równych.

Góry Sowie – najstarsze w Sudetach

Góry Sowie znajdują się w środkowej części Sudetów i są najstarszą ich częścią. Skały tworzące poszczególne szczyty nie ulegały jednakowej erozji, dlatego też na niewielkim stosunkowo obszarze możesz zobaczyć różne formy górskiego krajobrazu. W trakcie pieszych wędrówek po licznych szlakach turystycznych z całą pewnością nie będziesz się nudzić.

Wielka Sowa

Najwyższym szczytem Gór Sowich jest Wielka Sowa. Góra ta posiada na swoim szczycie wieżę widokową, z której możesz podziwiać ogromną część Sudetów, zwłaszcza w słoneczne dni. Co ważne, istnieje kilka szlaków prowadzących na szczyt Wielkiej Sowy, dzięki czemu z łatwością dopasujesz najbardziej odpowiednią drogę dla siebie i swojej rodziny.

Szczyty Gór Sowich

 

Poza masywem Wielkiej Sowy warto wybrać się na stoki pobliskiej Kalenicy. Na szczycie tej drugiej co do wielkości góry również znajduje się wieża widokowa, skąd rozciągają się piękne widoki. Jest to miejsce w Górach Sowich szczególne, cenione ze względu zarówno na walory krajobrazowe jak i krajoznawcze. Nie dziwi zatem fakt, że to właśnie w tym rejonie założony został Park Krajobrazowy Gór Sowich, w którym chroniony jest stan fauny i flory tych malowniczych zakątków Sudetów.

Najpiękniejszy las możesz z kolei znaleźć w rezerwacie przyrody Bukowa Kalenica. Jak wskazuje to nazwa, na zboczach Kalenicy rośnie piękny starodrzew, w większości złożony z buków, które w tym miejscu są najwyżej położonymi lasami drzewiastymi w całych Górach Sowich. W niższych partiach buki wymieszane są z jaworami, licznie występują tu również paprocie i mchy. W tym miejscu możesz przenieść się o kilkaset lat w czasie, do chwil istnienia przyrody nieskażonej działalnością człowieka.

Rzeczka

Rzeczka to najlepszy punkt wypadowy wędrówek po Górach Sowich. Umieszczona pomiędzy Wielką Sową a Kalenicą miejscowość umożliwia piesze wycieczki, które nie będą nadmiernie forsujące nawet dla najmłodszych lub seniorów. Najlepiej przekonać się o tym osobiście, organizując weekendowy wyjazd w rodzinnym gronie. Nocleg w Rzeczce znajdziesz bez większego trudu, pamiętaj jednak że w sezonie wiosenno-letnim warto wcześniej dokonać rezerwacji.