Kompleks „Riese” jest rozległy, do dnia dzisiejszego zbadane zostało siedem miejsc, w których można zwiedzać podziemne sztolnie i hale. Ogrom wykonanych prac widoczny jest najbardziej w konstrukcji umieszczonej pod zboczami góry Włodarz. To miejsce pozwala na przekonanie się o prawdziwym gigantyzmie zamierzeń twórców podziemnego kompleksu.

Włodarz, podobnie jak inne miejscowości posiadające tunele i hale wydrążone w górskich zboczach, znajduje się na terenie Gór Sowich, w niedalekiej odległości od Wałbrzycha, Walimia i Rzeczki. Jeśli zdecydujesz się na nocleg w Rzeczce, możesz bez większego problemu dotrzeć do Włodarza samochodem w kilkanaście minut.

Dlaczego warto Włodarz?

Podczas wizyty podziemnych korytarzy Włodarza przede wszystkim udaje się poczuć atmosferę żywej wciąż historii II wojny światowej. Stojący u wejścia sprzęt wojskowy i budowlany z epoki sprawia, że odwiedzający z łatwością przenoszą się o kilkadziesiąt lat w przeszłość, do chwil, kiedy miejsce to było jednym wielkim placem budowy.

 

Spacer korytarzami wydrążonymi w skale wywiera duże wrażenie. Widoczne są ślady po wybuchach dynamitu i ręcznych kilofach. Każdy z korytarzy posiada oświetlenie, w wielu miejscach znajdują się również inne pozostałości po budowniczych. Przy tej okazji niewątpliwie nasuwają się również myśli o ciężkiej doli więźniów, którzy tracili życie z przepracowania, na skutek nieszczęśliwych wypadków lub byli zabijani dla dochowania tajemnicy przeznaczenia wykuwanych w skale tuneli i hal.

Tajemnica – oto najwłaściwsze ze słów, którymi można określić cały kompleks „Riese”. Do tej pory nikomu nie udało się jednoznacznie ustalić przeznaczenia całości. Teorii jest wiele, od budowy kwatery głównej dla Hitlera i najwyższych dowódców wojskowych, po fabryki broni nuklearnej, opartej na uranie występującym w okolicy. Co więcej, wciąż nie jest znana dokładna liczba wydrążonych w skałach sztolni i korytarzy, prawdopodobnie wiele z nich zostało ukrytych lub zalanych wodą. Można się przekonać o tym w samym Włodarzu, gdyż część trasy odbywa się za pomocą łodzi, w wodzie zaś widoczne są elementy instalacji, które świadczą o istnieniu większej ilości pomieszczeń.

Wycieczka z Rzeczki do Włodarza nie zajmuje wiele osób, dlatego warto rozważyć tego rodzaju wizytę. Podczas planowania wyprawy należy pamiętać o ciepłym ubraniu i dobrym obuwiu, gdyż w sztolniach panują warunki zbliżone do jaskiń, więc jest chłodno nawet w upalne letnie dni.

Dane kontaktowe Włodarz

Centrum Muzealno-Turystyczne „Olbrzym”
58-321 Jugowice, ul. Górna 71
tel. 74 845 33 42
tel. rezerwacja dla grup zorganizowanych: 510 144 145
email: cmt@olbrzym.pl