Sudety to nie tylko rejon pięknych górskich krajobrazów, ale również wiele zabytków ludzkiej działalności. Zamki, pałace, kościoły położone w tym zakątku polski są równie atrakcyjne dla osób odwiedzających te góry. Jednym z takich atrakcji jest słynny kompleks sztolni i tunelów „Riese”, który powstał w latach II wojny światowej. Historia tego kompleksu wciąż budzi wiele emocji, nadal okryta jest tajemnicą.

Co oznacza Riese?

W przekładzie z niemieckiego na polski „Riese” oznacza „Olbrzym” i dobrze odpowiada zamysłowi całego projektu. Na terenie kilkudziesięciu kilometrów kwadratowych powstały tunele i sale podziemne, często o do tej pory niewyjaśnionym przeznaczeniu. Prawdopodobnie to właśnie w nich miały odbywać się prace nad dalszym rozwojem przemysłu zbrojeniowego, mówi się też i o tym, że w podziemiach pobliskiego zamku Książ planowana była natomiast nowa kwatera Adolfa Hitlera. Prawda nadal nie została do końca wyjaśniona, nieznana jest również całkowita liczba wykutych w pod górskimi zboczami tuneli. Bardzo prawdopodobne jest, że dotąd poznano zaledwie część z powstałych wówczas sztolni.

 


Szeroko zakrojone prace prowadzone były w wielu miejscach jednocześnie. Odnalezione niemieckie plany pozwalają sądzić, że dotychczas odkryto mniej więcej połowę istniejących tuneli i sztolni. Obecnie coraz więcej miejsc jest udostępnianych do zwiedzania. Spośród nich warto zajrzeć do podziemi zamku Książ, a także odwiedzić istniejące sztolnie we Włodarzu i Osówce.

Nocleg w blisko Riese

Jeśli decydujesz się na nocleg w Rzeczce, usytuowanej mniej więcej pośrodku południowej granicy kompleksu, będziesz bez większego trudu mógł dotrzeć do tych miejsc w krótkim czasie.
Każde z miejsc dziś udostępnionych do zwiedzania – Walim, Włodarz, Osówka – posiada nieco odrębną specyfikę, dlatego też warto poznać je wszystkie. Poszczególne miejsca są od siebie oddalone o kilkanaście kilometrów, dlatego też łatwo możesz się pomiędzy nimi przemieszczać. Zwiedzenie każdego z obiektu najlepiej rozplanować na więcej niż jeden dzień, dlatego warto poszukać noclegu w Sowich Górach. Z punktu widzenia logistyki wypraw do sztolni poniemieckiego kompleksu „Riese” najbardziej odpowiednim będzie nocleg w Rzeczce, ulokowanej w dogodnym punkcie wypadowym.