Podziemne miasto Osówka to jedna z części kompleksu sztolni i hal, które zostały wydrążone w trakcie II wojny światowej. Nazwa ta dobrze opisuje skalę tego miejsca, o czym warto przekonać się na własne oczy. Jakie atrakcje czekają na turystów zdecydujących się na odwiedziny w Osówce?

Podziemne miasto Osówka to największy z dostępnych obecnie pozostałości po kompleksie „Riese”. Wizyta w tym miejscu pozwala na dosłowne dotknięcie jednej z wielu dotąd niewyjaśnionych tajemnic ostatniej wojny. Do tej pory nie udało się ustalić prawdziwego celu, dla którego zostały stworzone podziemne hale i łączące je korytarze. Badacze prowadzą prace, stopniowo poszerzając dostępną wiedzę o kolejnych partiach podziemnych i naziemnych budowli, które wchodzą w skład kompleksu „Riese”.

Organizatorzy zwiedzania zadbali o to, by miejsce to było dostępne dla osób w każdym niemal wieku. Wybór spośród czterech dostępnych tras sprawia, że każdy z łatwością może wybrać taką, która będzie najlepiej odpowiadała indywidualnym potrzebom. Miłośnicy mocnych wrażeń mogą wybrać się na zwiedzanie trasą ekstremalną, osoby preferujące spokojny spacer mają do swojej dyspozycji mniej wymagające przejścia. Niezależnie jednak od trasy, ujrzenie na własne oczy tego, co ma do zaoferowania podziemny kompleks w Osówce sprawia, że pozostaje to niezapomnianą przygodą, którą chce się powtórzyć.

Zwiedzanie podziemnego miasta w Osówce pozwala nie tylko na wędrówkę wykutymi w skałach korytarzami, ale przede wszystkim na poznanie fascynującej i zarazem budzącej grozę historię powstania tego miejsca. Podczas przejścia korytarzami wydrążonymi w skałach Gór Sowich warto pamiętać o tym, że tunele te były tworzone przy pomocy niewolniczej pracy osób więzionych w obozie koncentracyjnym Gross Rosen i jego pobliskich filiach. Ofiary liczyć należy raczej w dziesiątkach tysięcy, badacze podejrzewają, że część robotników była przez Niemców zabijana jedynie po to, by utrzymać w tajemnicy dokładne położenie tuneli. Ciężkie warunki pracy w sztolniach „Riese” są opisane w relacjach świadków, którym udało się przeżyć.

Osówka to miejsce tajemnicze, wciąż do końca nieodkryte, a tym samym bardzo działające na wyobraźnię. Odwiedziny w tym miejscu to z całą pewnością niezapomniane przeżycie. Osoby decydujące się na dłuższe pozostanie w okolicy, powinny zdecydować się na nocleg w Rzeczce, która posiada bogatą ofertę, a przy tym jest położona w pobliżu zarówno Osówki, jak i innych miejsc kompleksu „Riese”.

Przydatne informacje o Osówce

Obiekt Osówka znajduje się w Sierpnicy:
PODZIEMIA, KASY BILETOWE ORAZ RESTAURACJA
Ul. Świerkowa 29 d
Sierpnica, 58-340 Głuszyca
biuro@osowka.pl
tel.: (74) 84 56 220,

Strona www.osowka.pl

Noclegi w okolicy Osówki